Ignalinos rajono turizmo informacijos centras

„8 su puse Ignalinos“

Ignalinos krašto muziejuje esančiuose informaciniuose stenduose pateikiamos specialios ekspedicijos nuotraukos ir aprašymai, pasakojantys apie Lietuvoje, Lenkijoje ir Baltarusijoje surastas vietoves, kurios pavadintos Ignalinos vardu. Šią ekspediciją sumanė ir informaciją surinko laikraščio „Mūsų Ignalina“ redaktorius Jonas Baltakis ir verslininkas Kęstutis Žemaitis, ekspedicijos metu dirbęs Ignalinos televizijoje. Ekspedicija vyko 2008—2009 metais. Ignalinai švenčiant 150-metį, sumanyta padaryti miestui dovaną – parengta informatyvi ekspozicija.

Parodos sumanytojai, internete rado tris Ignalinas Lenkijoje, vieną – Baltarusijoje ir dar tris su puse Lietuvoje. Gimė idėja, spontaniškas užmojis – aplankyti visas tas Ignalinas, išsiaiškinti, kodėl jos taip vadinasi, sužinoti apie jas viską, ką pasiseks surasti. Vien lankydami Lenkijos Ignalinas nuvažiavo 1700 km, o apvažiavę visas vietoves, sukorė apie 3000 km.

Ignalina Lenkijos Lidzbarke (Ignalin) – tai turtingą istoriją turintis bažnytkaimis, minimas kaip rusų ir prūsų kariuomenės mūšio su Napaleono armija vieta. Šalia kaimo yra 110 m. aukščio kalva, nuo kurios, kaip sakoma, 1807 m. mūšį stebėjo pats Napaleonas. Per šį kaimą ėjo įžymiojo viduramžių lenkų astronomo Nikolajaus Koperniko keliai. Po Antrojo pasaulinio karo kaime apsigyveno daug nuo Stalino represijų bėgusių lietuvių. Kaimą, kuris anksčiau vadinosi Reimerswalde, Ignalina pavadino Žebrauskai iš Ignalinos rajono Pašarkavio kaimo. Dabar prūsiškai lenkiška Ignalina – ramus, tylus kaimas, kuriame gyvena apie 200 gyventojų, yra parduotuvė, vaistinė, nedidelis žirgynas ir įdomi baroko stiliaus bažnyčia.

Antroji Lenkijoje rasta Ignalina yra Tčemečne . Dabar ten likęs vienkiemis, kuriame gyvena vyras ir žmona pavarde Zajdel. Netoli Ignalinos kaimo yra dujų požeminė saugykla ir druskos kasykla. Gretimame Lavkų kaime, su kuriuo Ignalina sudaro vieną administracinį vienetą, yra paminklas žymiam lenkų politikui, žurnalistui, metalurgijos ir mašinų gamybos Lenkijoje pradininkui Ipolitui Cegelskui. Šios Ignalinos apylinkėse nemažai gyventojų, turinčių Kaminskių pavardę.

Ignalina Chodeče (Lenkijoje) išsibarsčiusi 4 kvadratinių kilometrų plote, jame gyvena 40 šeimų (120 žmonių). Kaimo vardo kilmės nepavyko išsiaiškinti. Keliautojus sužavėjo gamta, kuri labai primena Ignalinos kraštą.

Viena Ignalina yra Baltarusijoje, Verchnedvinsko rajone. Nuo rajono centro iki Ignalinos kaimo 42 km, gyvena apie 200 gyventojų. Čia sutikta vienintelė lietuvė Zita Puzanskaja-Šiugždėnaitė pasakojo, kad anksčiau toje vietoje buvęs dvaras ir Ignalina pavadinta dvarininko sūnaus Ignalio vardu. Dabartinėje Ignalinoje yra pradinė mokykla, kaimo klubas, biblioteka, parduotuvė, girininkija. Už 8 km. nuo šios Ignalinos – Latvijos, Baltarusijos ir Rusijos valstybių sienų sankirta.

Atsiliepimai

Komentuoti