„Visa, ką Grosvenoras paliečia, tampa auksu,” – apžvalgų svetainė „Classical Source“, 2022 m. vasario mėn.
Jungtinės Karalystės sensacija – fortepijono aristokratas Benjamin Grosvenor – atvyksta į Paliesiaus dvarą! Pirmąsyk Lietuvoje – jau rugpjūčio 19 d.!
Britų pianistas Benjamin Grosvenor žavi savo audringais pasirodymais, išskirtine muzikine intuicija ir įžvalgiomis interpretacijomis. Jis laikomas vienu svarbiausių Jungtinės Karalystės pianistų per pastaruosius kelis dešimtmečius.
Atlikėjas šį sezoną koncertuoja penkiuose žemynuose: svarbu paminėti turą su Londono filharmonijos orkestru, koncertus su KBS simfoniniu orkestru, Šv. Luko orkestru „Carnegie Hall“ salėje, pasirodymus su Prahos radijo, San Diego, Birmingamo miesto simfoniniu orkestrais, „Hallé”, Oklando filharmonijos, Karališkuoju Škotijos nacionaliniu orkestrais ir Liono orkestru su Leonardu Slatkinu. Jis yra „The Sage Gateshead“ centro „Menininkas dėmesio centre“ ir šį sezoną su Filharmonijos orkestru atliks tris projektus, įskaitant F. Chopino koncertus fortepijonui ir L. van Beethoveno trigubą koncertą.
Kaip rečitalistas, B. Grosvenor debiutuos Liuksemburgo filharmonijoje, Maince, dalyvaudamas SWR2 „Internationale Pianisten“ cikle, ir Oldenburge. Jis taip pat koncertuos Eliziejaus laukų teatre, „Wigmore Hall“ salėje, „Sage Gateshead“, Kenedžio centre Vašingtone, „92 Street Y“ centre, Mineapolio F. Chopino draugijoje ir leisis į gastroles po Lotynų Ameriką, kurių metu grįš į San Paulą ir Montevidėjų. Pianistas yra aistringas kamerinės muzikos atlikėjas ir nuolat bendradarbiauja su tokiais muzikantais kaip Hyeyoon Park, Timothy Ridout, Kian Soltani, su kuriais pasirodys Kelno filharmonijoje, ir Doric styginių kvartetu, su kuriuo 2023 m. pavasarį vyks į gastroles JAV, įskaitant Bostoną, San Franciską ir Čikagą.
Reikėtų paminėti pastarųjų sezonų svarbiausius įvykius: debiutus su Čikagos simfoniniu orkestru, diriguojamu Paavo Järvio (F. Chopino koncertas Nr. 2), Klivlendo orkestru „Blossom“ festivalyje su Elim Chan (F. Liszto koncertas Nr. 1), Vienos radijo simfoniniu orkestru BBC „Proms“ festivalio metu su Marin Alsop (S. Prokofjevo koncertas Nr. 3), Škotijos kameriniu orkestru, diriguojamu Maksimo Emelyanychevo (L. van Beethoveno koncertai Nr. 3 ir 4), įvairius projektus skirtus kaip reziduojančiam menininkui „Wigmore Hall“ 2021–2022 m. sezoną ir Prancūzijos radijuje 2020–2021 m. sezoną. B. Grosvenoras yra pagarsėjęs kaip F. Chopino interpretuotojas, koncertavęs Varšuvos festivalyje „Šopenas ir jo Europa“, Monpeljė festivalyje, Barbikano centre, „Southbank“ centre, „Spivey“ salėje, Kenedžio centre Vašingtone, Niujorko „Carnegie Hall“ ir „92nd Street Y“.
Britų žurnalas „The Independent“ pianistą apibūdino kaip „vieną iš milijono… kelių milijonų“, o vokiečių dienraštis „Süddeutsche Zeitung“ išskyrė B. Grosvenoro „stulbinančius techninius gebėjimus, vaizduotės šviežumą, intensyvų susikaupimą ir visa dengiančią poeziją“. Benjaminas Grosvenoras dirba su tokiais dirigentais kaip Paavo Jaarvi, Semyon Bychkov, Riccardo Chailly, Sir Mark Elder, Kent Nagano, Alan Gilbert, Nathalie Stutzmann, Manfred Honeck, Vladimir Jurowski, François-Xavier Roth ir Esa-Pekka Salonen.
2011 m. pianistas tapo jauniausiu visų laikų britų muzikantu ir pirmuoju britų pianistu po beveik 60 metų, sudariusiu sutartį su įrašų studija „Decca Classics“. 2020 m. išleistas jo antrasis koncertinis albumas su Škotijos karališkuoju nacionaliniu orkestru, diriguojamu Elim Chan, pelnė „Gramophone Concerto Award“ ir „Diapason d’Or de L’Année“ apdovanojimus, o „Diapason“ kritikas pareiškė, kad šis įrašas yra „vienas geriausių atlikimų, patvirtinančių nepaprastą muzikanto talentą“. B. Grosvenoro partnerystės su Decca atnaujinimas 2021 m. sutapo su naujausiu atlikėjo albumu „Liszt“, kuriame svarbiausia yra kompozitoriaus Sonata h-moll, išleidimu – albumas buvo apdovanotas „Chocs de l’année“ ir „Prix de Caecilia“.
2011 m. buvo pakviestas koncertuoti su BBC simfoniniu orkestru „BBC Proms“ festivalyje ir nuo tada šiame prestižiniame renginyje per pastarąjį dešimtmetį koncertavo ne mažiau kaip dešimt kartų: itin išsiskyrė 2015 m. pasirodymas per paskutinįjį „Proms“ vakarą su Marin Alsop ir BBC simfoniniu orkestru ir visai nesenas L. van Beethoveno Koncerto fortepijonui Nr. 4 atlikimas su „Hallé“ orkestru. 2020 m. festivalyje, per vasaros karantiną, jis taip pat atliko D. Šostakovičiaus Koncertą fortepijonui Nr. 1 su Paavo Jaarvi.
B. Grosvenoras yra gavęs „Gramophone“ jaunojo metų menininko apdovanojimą, klasikinės muzikos Britanijos kritikų apdovanojimą, „Diapason d’Or Jeune“ apdovanojimą ir daug kitų. Pateko į BBC televizijos dokumentinius filmus „BBC Breakfast“ ir „Andrew Marr Show“, taip pat filmavosi CNN seriale „Human to Hero“. 2016 m. Niujorko filharmonijoje pianistas apdovanotas Ronnie ir Lawrence Ackman premija.
Jauniausias iš penkių brolių, atlikėjas pradėjo groti fortepijonu sulaukęs 6-erių metų. Studijavo Karališkojoje muzikos akademijoje pas Christopher Elton ir Daniel-Ben Pienaar, kurią 2012 m. baigė su pagyrimu. Nuo 2013 m. Benjamin remia „EFG International“ – plačiai žinoma ir gerbiama pasaulinė privačios bankininkystės grupė. Atlikėjas taip pat yra labdaros organizacijos „Music Masters“ ambasadorius – organizacija siekia, kad muzikinis ugdymas būtų prieinamas visiems vaikams ir pasisako už įvairovę ir įtrauktį.
PROGRAMA:
Frédéric Chopin – „Barcarolle“ F-dur, op. 60
Franz Liszt – sonata fortepijonui h-moll S.178
PERTRAUKA
Maurice Ravel – Tombeau de Couperin
Maurice Ravel – Jeux d’eau
Maurice Ravel – La Valse
PASIKLAUSYTI:
https://www.youtube.com/watch?v=T79YWTc7HvU
https://www.youtube.com/watch?v=xyM0IF7WJ9c
Informacinis partneris: LRT, LRT | Klasika
Dalintis nuoroda el. paštu