Ignalinos rajono turizmo informacijos centras

VYŠNIAUSKAS / BUOŽIS

Koncertai

Gegužės 17 d. Paliesiaus dvare – ypatingas dviejų žymių Lietuvos menininkų, saksofono grando Petro Vyšniausko ir pianisto Egidijaus Buožio, koncertas.

Petras Vyšniauskas yra vienas Lietuvos profesionaliosios saksofono mokyklos pradininkų bei labiausiai tituluotų šalies džiazo kūrėjų.

Tarp menininko trofėjų – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premija, LDK Gedimino V laipsnio ordinas, Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) aukso medalis, Baltijos asamblėjos meno premija ir dešimtys kitų apdovanojimų.

Tai reto universalumo menininkas. Jo vaizduotė – kaip nesenkanti versmė: saksofonininkas išlieka įdomus ir išradingas nardydamas po įvairiausius džiazo stilius ir muzikos žanrus. Jis groja ne tik džiazą, bet ir akademinę muziką – nuo barokinių kompozicijų iki jam dedikuotų šiuolaikinių autorių kūrinių, pats yra sukūręs muziką dešimtims spektaklių ir vaidybinių filmų. Jo diskografijoje – daugiau kaip 60 albumų.

Kūrėjas bendradarbiavo su daugeliu žinomų džiazo, klasikinės ir liaudies muzikos atlikėjų, tarp jų – Prahos filharmonijos bei Niujorko St. Luko simfoniniais orkestrais, Paryžiaus radijo ir Niujorko „Metropolitan Opera“ chorais, liaudies dainininke Veronika Povilioniene ir birbynininku Antanu Smolskumi, džiazo gitaristu Fredu Frithu, pianistais Bobu Stensonu, Karlu Bergeriu, saksofonininkais Steve’u Lacy, Charlie Mariano, kontrabosininkais Kentu Carteriu ir Vladimiru Volkovu, trimitininkais Tomaszu Stanko ir Herbu Robertsonu, būgnininkais Hanu Benninku ir Klausu Kugeliu. Itin glaudi ilgametė kūrybinė draugystė jį sieja su Vilniaus džiazo mokyklos legenda klavišininku ir kompozitoriumi Viačeslavu Ganelinu.

Anot Vyšniausko, džiazas – tai pirmiausia bendravimas: čia glūdi įdomiausi atradimai, todėl kūrėjas niekada nefiksuoja savo muzikos partitūrose. „Mano kūryba – galvoje“, – yra sakęs muzikantas.

Su įvairiais kolektyvais Vyšniauskas grojo tarptautiniuose džiazo festivaliuose JAV, Jungtinėje Karalystėje, Australijoje, Šveicarijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Rusijoje ir kitose šalyse. Jis dalyvavo penkių pasaulinių „Expo“ parodų Hanoveryje (Vokietija), Aičyje (Japonija), Saragosoje (Ispanija), Šanchajuje (Kinija) ir Josu (Pietų Korėja) muzikinėse programose.

Vyšniausko mokiniai – Janas Maksimovičius, Liutauras Janušaitis, Kęstutis Vaiginis, Remigijus Rančys, Dovydas Stalmokas, Simonas Šipavičius ir kiti šiandien sudaro jaunosios džiazo kartos elitą.

Egidijus Buožis – džiazo pianistas, kompozitorius, prodiuseris ir muzikos profesorius Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, džiazo katedroje. Atlikėjas yra įvaldęs platų repertuarą: nuo gerai žinomų džiazo standartų iki originalių šiuolaikinio džiazo kompozicijų su be-bop, hard-bop, cool, fusion, acid ir etno džiazo elementais.

Egidijus Buožis gimė 1965 m. Kaune. Džiazu jis susidomėjo 12-os metų. 1983 m. jis baigė M. K. Čiurliono menų gimnaziją, o 1988 m. – Lietuvos muzikos akademiją. Dar būdamas studentas, jis laimėjo pirmąją premiją tarptautiniame džiazo improvizacijos konkurse Vilniuje 1984 m.

E. Buožis yra surengęs nemažai solinių fortepijono muzikos koncertų, koncertavęs su Valstybiniu simfoniniu ir Lietuvos kameriniu orkestrais, taip pat garsiausiais džiazo atlikėjais Lietuvoje ir užsienyje.

1995 m. jis išleido pirmąjį savo paties jazzy-pop stiliaus muzikos albumą pavadinimu „Town of Love“. 2000 m. jis ir Valerijus Ramoška (trimitas) įrašė džiazo standartų kompaktinę plokštelę „Solos and Duos“. Albumas buvo prestižiskiausio Lietuvos muzikos žurnalo „Gramofonas“ įvertintas 5 iš 5 gramofonų dėl muzikos ir garso masteringo. 2002 m. Egidijus Buožis pradėjo spontaniškų džiazo improvizacijų koncertų seriją „Impro vizijos“ kartu su žymiausiais Lietuvos atlikėjais. 2003 m. jis buvo nominuotas „Metų džiazo interpretuotoju“ ir apdovanotas Lietuvos muzikų sąjungos „Auksiniu disku“.

2005 m. Egidijus Buožis pradžiugino džiazo mylėtojus savo nauju albumu „At First Sight“. E. Buožis atliko kompozicijas kartu su Valerijumi Ramoška (trimitas, fliugelhornas), Eugenijumi Kanevičiumi (kontrabosas) ir Dariumi Rudžiu (būgnai). 2007 m. buvo išleistas naujas albumas „Spontanica“, įrašytas E. Buožio ir saksofonininko Petro Vyšniausko. Šiame albume – visiškai spontaniškos kompozicijos, įrašytos koncerto Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje metu. 2011 m. išleistas Egidijaus Buožio solo albumas „ONE“, įrašytas jo koncerto 2010 m. gruodžio 18 d. Vilniuje metu. Šiame albume yra džiazo standartų, kelios originalios kompozicijos ir viena spontaniška improvizacija.

2015 m. Egidijus Buožis išleido albumą „Pictures“. Jis buvo prodiusuotas puikių Skandinavijos džiazo profesionalų Caecilie Norby ir Larso Danielssono. Albumas buvo sukurtas kartu su Arve Henriksenu, Vytautu Sondeckiu, Stefanu Pintevu, Matiassu Gronroosu ir Tommy Holmgrenu. Albume yra kelios lietuvių liaudies dainos (UNESCO užregistruotos kaip kultūrinis paveldas), danų liaudies daina ir originalios Caecilie Norby ir Larso Danielssono kompozicijos. 2015 m. Egidijus Buožis taip pat pateko į Gineso rekordų knygą už ilgiausios spontaniškos džiazo kompozicijos (72 minučių) atlikimą pasaulyje. Kompozicija buvo atlikta 2015 m. balandžio 9 d. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje.

Naujausias jo muzikos albumas „Labyrinth“ buvo išleistas 2019 m. Šiame albume įrašytos originalios Egidijaus Buožio kompozicijos. Albumas buvo sukurtas kartu su tokiais garsiais muzikais kaip Al Di Meola, Brianas Broombergas, Xavier Desandre Navarre, Vytautas Sondeckis, Domingo Patricio, albumas prodiusuotas Franzo Plasa. Albumas išleistas kaip kompaktinė plokštelė ir riboto tiražo vinilinė plokštelė.