Ignalinos rajono turizmo informacijos centras

After Čiurlionis. Improvizacija pagal M. K. Čiurlionio muziką.

Koncertai

After Čiurlionis

Praėjus daugiau nei 100 metų nuo M. K. Čiurlionio mirties, jo kūryba vis dar yra įkvėpimo šaltinis daugybei menininkų. Lietuvos genijaus muzikos grožį, trapumą ir didybę atskleis du džiazo ir improvizacinės muzikos meistrai – Dmitrijus Golovanovas ir Janas Maksimovičius.

„Čiurlionio muziką pradėjome atlikti su intencija modernizuoti ir aktualizuoti ją. Tačiau ilgainiui pastebėjome, kad ne mes pakeitėme Čiurlionį, o jis pakeitė mus, mūsų mąstymą, atlikimą, muzikos suvokimą. Visa mūsų atliekama muzika pasikeitė po gilesnės pažinties su Čiurlionio kūryba“, – sako D. Golovanovas.

Šioje improvizacijos pilnoje Čiurlionio interpretacijoje atlikėjai sąmoningai atsisako džiazo stereotipų, vietoje to operuodami autentinės Čiurlionio muzikos elementais. Kai kur užbaigti kūriniai praplečiami ir išvystomi į stambesnes formas, o kai kur Čiurlionio muzikos motyvai tampa tramplinu atlikėjų intelektui ir drobe Čiurlioniško simbolių ir fantazijų pasaulio paveikslui.

Abu muzikai yra vieni ryškiausių šalies improvizacinės muzikos ir džiazo atlikėjų, abiejų biografijose daugybė koncertų svarbiausiose šalies scenose, begalė bendradarbiavimų su užsienio atlikėjais bei plati užsienio koncertų geografija, tačiau svarbiausia jiems – gyvas muzikinis bendravimas su klausytoju „čia ir dabar“, kiekvienos sekundės išgyvenimas ir čia pat gimstanti muzika, kurios dalyviu tampa klausytojas.

Dmitrijus Golovanovas – jau du dešimtmečius vienas aktyviausių džiazo scenos dalyvių su ilgu ir įspūdingu pasiekimų, festivalių, kūrybinių projektų ir tarptautinių bendradarbiavimų sąrašu. Dar studijų laikais jis stažavosi pas legendinį JAV pianistą Richie Beirachą Vokietijoje, iš kur parsivežė ne tik gilų džiazo žinių bagažą, bet ir išskirtinę, precizišką bei išraiškingą grojimo manierą. Pernai metais jis pelnė prestižinį Birštono džiazo festivalio Grand Prix už nuopelnus Lietuvos džiazui, o kiek vėliau buvo išrinktas Lietuvos džiazo federacijos prezidentu. Jo diskografijoje – daugiau nei 15 albumų, tarp kurių 3 soliniai ir dar 6, kuriuose jis yra projektų ir muzikos bendraautorius.

Jan Maksimovič – išskirtinis Lietuvos vidurinės kartos džiazo muzikantų pavyzdys. Turtingas garsas, plačios techninės galimybės ir ryškus bei netikėtas muzikinis frazavimas išskiria jį tarp kitų saksofonistų. Pridėjus didžiulę patirtį improvizacinės muzikos srityje gaunamas stulbinantis rezultatas – ekspresyvus, net teatrališkas, grojimas, kuris atveria klausytojų širdis, sielas, mintis. Kelis pastaruosius dešimtmečius Janas buvo aktyvus kelių ansamblių lyderis, taip pat grojo kaip kviestinis muzikantas su žinomiausiais šalies atlikėjais. Jo bendradarbiavimų rate – Tim Daisy, Vein Trio, Nacionalinis Simfoninis Orkestras ir daugybė kitų.

PROGRAMA

Čiurlionio kūrinių ir eskizų interpretacija bei improvizacija

PASIKLAUSYTI
https://www.youtube.com/watch?v=FAnRddK5iWE

https://www.youtube.com/watch?v=C3ud-nd_c7I

Nuotraukos autorė Živilė Butvilaitė.

Informacinis partneris: LRT, LRT | Klasika