Europos kultūros paveldo dienų renginiai

Kiti renginiai

Kaip teigia etnologijos bei kitų kultūrų tyrimų atstovai, viena pamatinių priešybių kultūroje yra „sava-svetima“. Sava-svetima visais laikais buvo suprantama ne tik kaip skirtinga tautybė, kalba ar religija, bet ir riba tarp žmogaus gyvenamosios vietos ir laukinės gamtos, tarp tavęs ir kaimyno, galų gale vienos ir kitos savų namų slenksčio ar lango pusės. Ir kas gi geriau mūsų kultūroje apibūdina savąją erdvę, jei ne mūsų namai. Juk savuose namuose ir sienos padeda, ir saulė šviesesnė, ir duona gardesnė, ir dūmai saldūs ir gaidys gražiau gieda. O svetimi namai – pragarai, kur ir slenksčiai aukšti, ir duona ne tokia gardi. Ir namų akys – langai – buvo ir yra viena tų vietų ne tik skiriančių, bet kartu ir jungiančiu mus su kitais pasauliais.
Fotonuotraukų parodoje „30 laisvės langų“ pristatoma tradicinė langų puošyba Rytų Aukštaitijoje bei langus supanti aplinka. Aukštaitijos nacionaliniame ir Labanoro regioniniame parkuose, jų kaimuose yra išlikę nemažai puikių senosios langų puošybos pavyzdžių bei gražių senosios tradicijos atnaujinimų. Parodoje pristatomi užfiksuoti langai iš kultūros paveldo objektų: Vaišnoriškės, Salų II, Kretuonų, Šuminų etnografinių kaimų, Antaprūdės dvaro sodybos, Čiulų dvaro, taip pat kitų etnokultūrinę vertę turinčių sodybviečių. Pavadinimas „30 laisvės langų“ parinktas neatsitiktinai. Nepaisant tam tikrų vyravusių kanonų, puošybos įvairovė rodo, jog langų puošyboje būta ir labai daug kūrybinės laisvės. O šiemet mūsų šalis veria 30 laisvės metų langą. Ir mes puikiai žinome kaip svarbu tą langą išsaugoti ir palaikyti tuos, kurie bando praverti savo langą į laisvę.
Parodą Ginučių vandens malūne galima apžiūrėti nemokamai rugsėjo 11 – 13 d. ir 16 – 19 d. nuo 10 iki 18 val.
--------------------------------------------------------------------------------------
Baigiamajame 2020 m. Europos paveldo dienų renginyje „30 langų į laisvę: ko mus moko kultūros paveldas?“ kviečiame į parodos „30 laisvės langų“ pristatymą – teminę paskaita „Pro kokį langą žiūri, taip ir matosi arba kuo mus taip traukia namų akys“. Medžio meistras, restauravimo specialistas Kęstutis Cikanas pristatys pranešimą apie medinių langų ir durų priežiūrą. Renginio metu bus galima patiems išbandyti jau nykstančią senąją langų puošybą – popierinių užuolaidėlių karpymą, taip prisidedant prie šios tradicijos atgaivinimo ir gaunant galimybę pasipuošti namų langą sau ir atkurtai Lietuvai. Edukaciją ves žinoma rytų Aukštaitijos tautodailininkė, sertifikuota tradicinių amatų meistrė Odeta Bražėnienė. Galiausiai, atverdami langą į tradicinės kulinarijos pasaulį, visus svečius gardžiomis, pečiuje keptomis bandelėmis ir pyragais vaišins Janina Petkūnienė iš Reškutėnų. Aukštaitijos nacionalinis parkas vaišins parko pievose ir miškuose surinktų žolelių arbata.
Renginys vyks Ginučių vandens malūne, rugsėjo 19 d. Renginio pradžia 14 val.
Renginys nemokamas.
Svarbu ! Į baigiamąjį renginį rekomenduojame registruotis iš anksto el .p. [email protected]
Detalesnė informacija el. paštu [email protected] ar tel. 8 659 82337
Renginyje privaloma dėvėti apsaugines kaukes ar kitas veidą dengiančias priemones.
Renginyje bus filmuojama ir fotografuojama. Medžiaga bus naudojama renginio viešinimui.