Ignalinos rajono turizmo informacijos centras

Gunta Ābele ir Giovanni Fornasini duo (violončelė, fortepijonas | Šveicarija)

Koncertai

Gunta Ābele. Ji tarsi gimė violončelei. Didinga, galinga, plačia šypsena ir širdimi, didelio talento muzikė. Ši violončelės karalienė kartu su sutuoktiniu, pianistu virtuozu Giovanni Fornasini, išskirtiniame koncerte Paliesiaus dvare sukurs žaismingą ir itin darnų duetą. Muzikantai tiksliai jaučia vienas kitą, o sudėtingus kūrinių pasažus klausytis dar įdomiau, nes kai vienas groja itin stipriai ir ekspresyviai, kitas virsta tyliu fonu – ir atvirkščiai. Skambės ispaniškos Carlos Guastavino dainos, G. Fauré, A. Dvorak, F. Mendelssohn, R. Schumann kompozicijos. Ši vasariška programa pakylės, padovanos džiaugsmo ir klausytojų širdis pripildys teigiamų emocijų.

Gunta Ābele gimė Rygoje, muzikantų šeimoje, muzikinio lavinimo pamokas ji pradėjo Emīls Dārziņš muzikos aukštojoje mokykloje, prof. Eleonoros Testelecos klasėje. Skynė apdovanojimus įvairiuose konkursuose: Augusto Dombrovskio, Latvijos nacionaliniame ir Karlo Davidovo tarptautiniame violončelistų konkurse. Profesinį išsilavinimą G. Ābele įgijo Bazelio muzikos akademijoje pas mokytojus Ivan Monighetti ir Sol Gabetta. Pasauliniuose konkursuose ją lydėjo reikšmingi įvertinimai: sėkmė konkursuose Šveicarijoje, pirmoji vieta „Concours National du Jura“ ir Europos jaunųjų solistų konkurse Liuksemburge. Muzikė taip pat laimėjo Rahn Muzikos apdovanojimą ir dukart gavo Kiefer Hablitzel muzikos prizą. 2013 ir 2019 m. G. Ābele buvo nominuota Latvijos Didiesiems muzikos apdovanojimams.

Kaip solistė ir ansamblių narė, Gunta surengė pasirodymus daugelyje Europos salių, dalyvavo žymiuose festivaliuose, tarp kurių paminėtinas Schleswig-Holstein Muzikos festivalis Hamburge, Menuhin Festivalis Gštade, Šiuolaikinės muzikos festivalis Madride, „Viva Cello“ Bazelyje ir Žemaitijos dvarų muzikos festivalis Lietuvoje, kuriame dalyvauta du kartus. Jos muzikos garsui įtaką darė darbas su pasaulinio garso atlikėjais ir muzikos figūromis: Teodor Currentzis, Gidon Kremer, Sergio Azzolini, Gérard Wyss, François Benda, Sofia Gubaidulina, Franghiz Ali-Zadeh ir Pēteris Vasks.

Gunta Ābele yra kamerinio orkestro „Camerata Basilea“ įkūrėja ir meno vadovė. Ji taip pat groja „Music Aeterna“ orkestre kaip nuolatinė orkestro narė. 2019 m. leidybos kompanija „Skani“ išleido jos debiutinį albumą „Magnificello“. Dėl geranoriškos Pirolo fondo paramos, muzikė groja violončele, pagaminta 1885 metais Londone Vengrijos liutnų meistro Béla Szepessy.

Gimęs Padujoje (Italija), Giovanni Fornasini muzikinį išsilavinimą pradėjo būdamas vos penkerių, nuo fortepijono pamokų. Padujoje studijavo fortepijoną ir klavesiną. Jau studijų metais mokytojai ir konkursų žiuri pastebėjo vaikino talentą – jis laimėdavo stipendijas ir apdovanojimus fortepijonų konkursuose. 2006 m. su Padujos ir Veneto orkestrais pasirodė kaip solistas. Dalyvaudamas ir tobulindamasis daugybėje meistriškumo kursų muzikas susipažino su žymiais pianistais Aldo Ciccolini, Benedetto Lupo ir Howard Shelley. Nuo 2006 m. tęsė studijas Šveicarijoje, Bazelio muzikos akademijoje „Hochschule für Musik der Stadt“. Fortepijono studijas lankė pas prof. Filippo Gamba, gavo fortepijono mokytojo ir koncertų pianisto diplomą. Taip pat lankė kamerinės muzikos studijas pas prof. Sergio Azzolini, Benjamin Engeli ir Mike Svoboda. Be to, 2020 m. Bazelio Muzikos mokykloje jis baigė CAS laisvos improvizacijos / kamerinės muzikos improvizacijas pas prof. Alfred Zimmerlin ir prof. Fred Frith. Jo repertuare – kūriniai nuo baroko iki šių laikų kompozicijų, bet pirmoje vietoje išlieka klasikinė ir Romantizmo muzika, ypač tokių muzikos genijų kaip W. A. Mozarto, L. van Beethoveno, F. Schuberto, F. Chopino, F. Liszto kompozicijos. Giovanni Fornasini domėjosi kamerine muzika ir dainų interpretacijomis nuo pirmųjų savo studijų metų Bazelyje. Šiuo metu pianistas dirba Burgdorfo regioninėje muzikos mokykloje fortepijono mokytoju.