Ignalinos rajono turizmo informacijos centras

Stebuklingas Naujųjų metų pokylis: nuo Rossini gurmaniškiausių patiekalų iki nuostabiausių arijų

Koncertai

Maestro Christian Frattima sugrįžta ir šįkart kviečia į stebuklingą Naujųjų metų pokylį Paliesiaus dvare! Kviečiame atvykti ir nepabijoti suteikti laisvę savo fantazijai – pasipuošti ypatingu drabužiu, atributu, peruku, galbūt net visiškai persikūnyti į G. Rossini operos personažą, jei tik panorėsite. Naujuosius pasitiksime šokant, mėgaujantis G. Rossini muzika bei skanaujant nuostabius patiekalus kaip tikrame dvaro pokylyje!

Šį nepaprastą vakarą pradėsime šventės dalyvius kviesdami į prancūziškų delikatesų degustaciją su vyno taure iš Paliesiaus dvaro vyno rūsio. Kiek vėliau leisimės į itališkų liaudies šokių „Tarantella“ pamoką bei šventinę ir unikalią „Rossini“ vakarienę – tai išskirtinė proga paragauti gurmano G. Rossini pamėgtų patiekalų. Vakarą vainikuos renginio meno vadovo Christian Frattima ir Paliesiaus dvaro konsorto koncertas, kurio metu iki pat vidurnakčio skambės ikoniškiausios G. Rossini arijos, kamerinė ir instrumentinė muzika. O tada pakelsime taures ir pasidžiaugsime atėjusiais Naujaisiais!

Italijos kompozitorius G. Rossini jautė aistrą gyvenimui, muzikai ir maistui. Jis sakė nežinąs puikesnio užsiėmimo už valgymą. „Skrandžiui apetitas yra tai, kas širdžiai – meilė. Valgymas, mylėjimas, dainavimas ir virškinimas yra keturi veiksmai komiškos operos, mūsų vadinamos gyvenimu“, teigė jis. Kompozitorius kūrė sočiu pilvu, tarsi neigdamas žinomą tiesą, kad menininkas turi būti alkanas. Antai sykį, užuot išlipęs iš lovos ir pakėlęs ant grindų nukritusias natas, iš naujo sukūrė visą operos ariją, o kita arija gimė lauko kavinėje belaukiant, kol padavėjas atneš mėgstamą patiekalą. G. Rossini – neabejotinai gurmaniškiausias tarp muzikantų, muzikaliausias tarp gurmanų!
_ _ _

Praeitais metais Paliesiaus dvare vykusi „Naujametinė barokinė fejerija” nepaliko abejingų. Šventės meno vadovas Christian Frattima renginio dalyviams dovanojo gausybę malonių staigmenų ir akimirkų. Šventės metu pirmą kartą Lietuvoje pristatytas dokumentinis filmas ,,Retorika ir afektai‘‘ (aut. Ch. Frattima), svečiai mėgavosi barokinio laikotarpio Italijos ir LDK patiekalais bei delikatesais, susipažino su jų istorija bei mėgavosi nuostabia muzika..

Prisiminimai iš „Naujametinės barokinės fejerijos”: https://paliesiausdvaras.lt/naujametines-barokines.../

Birželio 11 d., Christian Frattima vadovaujamas Paliesiaus dvaro konsortas, sopranas Bryndís Guðjónsdóttir (Islandija) bei kontraltas Mae Hayashi (Japonija) surengė dar vieną įsimintiną renginį – pasitinkant vasarą, gausiai susirinkusią publiką, Christian Frattima pakvietė į gurmanišką, gastronominę ir meninę kelionę po senovės Romą… Renginio svečiai mėgavosi nuostabia italų baroko kompozitorių muzika, įstabiais tapytojo Viktoro Paukštelio darbais bei vakariene senovės Romos tema.

Prisiminimai iš „Si vis pacem… para pacem“: https://paliesiausdvaras.lt/ivyko-paliesiaus-dvaro.../
_ _ _

Iš Italijos kilęs dirigentas Christian Frattima baigė smuiko studijas su pagyrimu ir kaip smuikininkas laimėjo daug tarptautinių konkursų. Ir tai toli gražu ne vienintelis jo talentas: atlikėjas taip pat įgijo smuiko magistro laipsnį, kompozicijos magistro laipsnį, ekonomikos magistro laipsnį, kino ekonomikos ir scenos menų daktaro laipsnį Marconi universitete Romoje, scenos menų vadybos podoktorantūros laipsnį Bocconi universitete, dirigavimo bakalauro laipsnį Sankt Peterburgo konservatorijoje ir magistro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Jis dalyvavo daugybėje tarptautinių meistriškumo kursų, vedamų tokių maestro kaip Jorma Panula, Dejanas Pavlovas bei Valery Gergievas, iškart po studijų pradėjo diriguoti daugiau kaip penkiolikoje šalių.

Ch. Frattima specializuojasi Italijos operose ir vokalinėje muzikoje. Visame pasaulyje jis yra dirigavęs jau per 100 skirtingų operų. Tarp jo diriguotų orkestrų yra „Kremerata Baltica“, Kauno simfoninis orkestras, „Sinfonietta Riga”, Sankt Peterburgo simfoninis orkestras, Samaros filharmonijos orkestras, F. Cilea teatro orkestras, Lietuvos nacionalinis orkestras, Puatjė kamerinis orkestras, Kairo operos orkestras, Turkijos nacionalinis orkestras ir daug kitų. Ch. Frattima, kurį žavi senovinė muzika, buvo vienas pirmųjų dirigentų, pastačiusių barokinę operą Baltijos šalyse. 2015 m. jis įsteigė „Coin du Roi“, vienintelę Italijos baroko operos kompaniją – čia atlikėjas intensyviai tyrinėja ir istoriškai perpasakoja senovės muzikos autorių kūrinius. Su kompanija „Coin du Roi“ Ch. Frattima pirmą kartą Italijoje pastatė G. F. Handelio operą „Serse“ ir W. A. Mozarto operą „Apollo et Hyacinthus“ bei daugiau kaip 20 kitų garsių baroko operų.

Šiuo metu Ch. Frattima yra Tarptautinio senovinės muzikos festivalio Rygoje, Zapyškio tarptautinio festivalio ir „MusicaRiva“ festivalio meno vadovas bei „Banchetto Musicale“ festivalio meno konsultantas. Jis yra daugiau kaip 20-ies tarptautinių orkestrų kviestinis dirigentas ir kelių muzikologijos esė keturiomis kalbomis autorius. Ch. Frattima taip pat yra nacionalinių ir tarptautinių transliuotojų muzikos dokumentinių filmų prodiuseris ir vedėjas: tarp filmų galima paminėti Italijos televizijos kanalo „SKY Classica HD“ dokumentinį filmą „Retorika ir afektai“ (2016 m.) ir Prancūzijos televizijos kanalo „MezzoTV“ dokumentinį filmą „Musette de Cour, an infini sonour“ (2018 m.). Ch. Frattima yra paskirtas Kultūros ekonomikos profesoriumi Vilniaus universitete ir Kultūros vadybos profesoriumi „La Scala“ akademijoje. Jis laisvai kalba šešiomis kalbomis.

Štai kaip apie jį atsiliepė kritikai: „Jo batutos mostai energingi, techniškai nepriekaištingi ir reto aiškumo. Nėra jokių nefunkcionalių judesių, kaip dabar įprasta: jis nesielgia kaip primadona, yra sąmoningas, profesionalus ir labai elegantiškų gestų“. „Tai vienas autentiškiausių Italijos talentų orkestro duobėje... Ch. Frattimos dirigavimas yra nuostabus, jaudinantis, pribloškiantis ir įelektrinantis.“