Ignalinos rajono turizmo informacijos centras

Dūkšto dvaras

Dvarai, bažnyčios, etnografiniai kaimai, malūnai

Tarp dviejų ežerų - Parsvėtaičio ir Parsvėto - stovintis dvaras buvo įkurtas 1862 m. Iki šiol galima grožėtis klasicistinio stiliaus dvaro rūmais ir netaisyklingo geometrinio plano dvaro parku.

Yra Dūkštelių (Senojo Dūkšto) kaime. Valstybės saugomas respublikinės reikšmės architektūros paminklas. 30 km nuo Ignalinos, 3 km į šiaurės vakarus nuo Dūkšto, Gražutės regioniniame parke, tarp dviejų ežerų: Parsvėtaičio ir Persvėto. Vakaruose jis priartėja prie Senojo Dūkšto piliakalnio. Dūkšto dvaras įkurtas apie 1862 m., užima 1,8 ha. Visą dvaro ansamblį sudaro ūkiniai pastatai, porinis tvartas, ratinės – arklidės, svirnas, medinis kumetynas ir patys rūmai.

Dvaras paminėtas XVI a. kaip Giedraičių valda. Lietuvos Metrikos 1-ojoje viešųjų reikalų knygoje yra įrašas, kad 1567 m. rugsėjo 29 d. Dūkšto dvaras priklauso Zofijai Devaltauskienei (Deltuvienei), Stanislovo Devaltausko našlei. Ji ištekėjo už Užvenčio tijūno ir Infantų raštininko Vaitiekaus Stabrovskio. Todėl dvaras vėliau perėjo Stabrovskiams. 1573 m. dvarą nupirko Rudaminos ir valdė jį iki 1813 m., kada savininkais tapo Beganskiai. Išlikę rūmai pradėti statyti Rudaminų, o baigti – Beganskių. Vėliau savininkais tapo Daugėlos.
XIX a. pirmoje pusėje dvare gyveno žymus dailininkas, Vilniaus universiteto profesorius Jonas Rustemas. Čia ir mirė, palaidotas dvaro kapinaitėse, buvusios bažnyčios šventoriuje. Dvare dažnai lankydavosi Filomatų draugijos kūrėjas, poetas ir geologas Tomas Zanas, su kuriuo neretai atvažiuodavęs ir jo draugas Adomas Mickevičius (jo vardu yra pavadinta parko liepų alėja). 1901 m. tuometinio dvaro šeimininko Kazimiero Daugėlos dukra Teresa Daugėlaitė susituokė su Tomu Zanu (jaunesniuoju). Zanams dvaras priklausė iki Antrojo pasaulinio karo, dvare buvo sukaupta turtinga archeologinių radinių ir senienų kolekcija.
1939–1944 metais dvare buvo įsikūrusi Žemesnioji žemės ūkio mokykla. 

Dvaro teritorija atvira lankymui, o norint apžiūrėti vidų, būtina iš anksto susitarti nurodytu telefono numeriu.

Atsiliepimai

Komentuoti
 • no
  noob
  2023-06-26

  Kodėl prie įėjimo parašyta privati teritorija?

 • Da
  Darija
  2023-05-15

  Neadekvatūs dvaro prižūrėtojai.

 • Ra
  Raminta
  2021-09-06

  Pritariu ir aš dėl nemalonios rusakalbes moters. Dvaro teritorija 10 balų.

 • Vi
  Vita
  2021-07-10

  Pritariu ankstciau parasytam komentarui. Niekas neleidziau vakscioti po teritorija. Agresyvus zmones buve jame uzsipuole, kad cia privati teritorija.

 • La
  Laura
  2021-06-06

  Tinklapyje rašoma, kad dvaro teritorija atvirai lankoma, tačiau atvykus pasivaikščioti pasitinka nemaloniai nusiteikusi rusakalbė moteris, kuri pakeltu tonu pasako: "nėra čia ką žiūrėti". Nors teritorija graži ir smagu pasivaikščioti aplinkui, tačiau nemalonus personalas gali sugadinti savaitgalio nuotaikas.