Ignalinos rajono turizmo informacijos centras

Kačergiškės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia

Dvarai, bažnyčios, etnografiniai kaimai, malūnai

Kačergiškės kaime pirmoji koplyčia pastatyta 1748 m. 1783 m. ji perstatyta. Maldos namai buvo mediniai, jų būklė bėgant laikui prastėjo, kol po Antrojo pasaulinio karo tapo nenaudojami ir apleisti. 1956–1961 m. Kačergiškėje Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje kunigavo Jonas Balčiūnas. 1989 m. parapijiečių ir kunigo Edmundo Paulionio iniciatyva imtasi bažnyčios remonto darbų. Vėliau, įvertinus būklę, buvo nuspręsta ją išardyti ir atstatyti iš naujo. Atstatymo darbai, vadovaujant klebonui Kęstučiui Raliui, baigti 1993 metais. Kačergiškės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia priklauso Naujojo Daugėliškio parapijai. Tai nedidelis, kuklios raiškos statinys, artimas liaudies architektūrai. Stačiakampio plano bažnyčia su trisiene apside ir dviem žemomis, vienaaukštėmis zakristijomis. Bažnyčia pastatyta ant aukšto akmens ir plytų mūro cokolio, tad į ją veda platūs betoniniai laiptai. Šventoriuje ant aukšto akmenų ir plytų mūro pamato pastatyta kvadratinio plano dviejų tarpsnių varpinė su piramidiniu skardos stogeliu vainikuotu kryžiumi. Kačergiškės bažnyčios šventorių juosia medinių lentelių tvora su metaliniais varteliais. Šventorių puošia „Jėzaus žengimo į dangų“ skulptūra. Pirmosios skulptūros autorius Teofilis Patiejūnas (skulptūra stovėjo 1995–2021 m.). Nuo 2021 m. spalio mėnesio Šiūlėnų kaimo bendruomenės iniciatyva pastatyta nauja skulptūra (autorius Vladas Sviridovas). Šalia bažnyčios 2011 m. iškilo skulptūra 1831 metų sukilimo įvykiams atminti (autorius T. Patiejūnas). 

 

Atsiliepimai

Komentuoti
 • An
  Antanas
  2021-03-21

  Mano tėvai tuokėsi 1958 birželio 14 dieną,šioje bažnytėlėje, amžina atilsi mano mama iš Češulėnų. Ji jau priklausė šiai parapijai ir ji turėjo kunigą, Kuris vėliau dirbo Ignalinos klebonu, dar prieš, Jakutį,bet labai trumpai.Prie sovietų, bažnyčios uždarymą paskatino, naujai pastatytas klebonijos pastatas, kurio prireikė apylinkėi įrengti ir buvo nusavinta. Češulėnai randasi anapus Dysnos upės, jie priklausė Vidžių parapijai ,ten buvo rasti mamos krikšto dokumentai, bet tarybiniais laikais Vidžių bažnyčia buvo uždaryta ir matomai atsirado poreikis Kačergiškei.Nes mamos šeima eidavo į Daugėliškį 10 kilometrų, arba į Vidžius 13 kilometrų.Daugėliškyje pamaldos lietuvių kalba, o Vdžiuose lenkų.Pagarbiai, Antanas

 • Ta
  Tadas
  2020-02-06

  Apie 1960 buvo sukurta Kačergiškės parapija,egzistavusi labai trumpai,gal porą metų. Kačergiškės koplyčia,buvo Daugėliškio bažnyčios? ,, filija "?. Vykdavo šv.Baltramiejaus atlaidai.( teko apie 1959 m. dalyvauti) Pavertus kolyčią sandėliu,buvo sunaikintas unikalus liaudies architektūros paminklas. Kun.Paulionio ketinimai buvo kilnūs- išardžius pakeisti sutrūnijusius sienojus ir atkurti buvusį ststinį. Deja,tyčia ar netyčia rąstų krūva sudegė. Atstatytoji bažnyčia,graži,bet ne ta,kuri kelis amžius rymojo garsioje kryžkelėje. Atsiprašau už netikslumus.