Ignalinos rajono turizmo informacijos centras

Kazitiškio parkas

Gamta, apžvalgos aikštelės, pažintiniai takai, piliakalniai

Kazitiškio ąžuolas – saugomas išskirtinis ąžuolas, gamtos paveldo objektas, esantis Ignalinos rajone, Kazitiškio kaime. Ąžuolas auga dvarvietės parke, netoli Kazitiškio seniūnijos pastato (100 m į parko gilumą). Ąžuolo apimtis- 4,45 m, aukštis- 29,9 m.

Kazitiškio kaimo pietvakarinėje dalyje, prie Gilučio ežero, buvo dvaras, žinomas nuo XVII a. Dvarininkai Radieckiai-Mikuličiai nesiveržė statyti puošnių rūmų, o nuosekliai, pagal projektą formavo sodybos teritoriją, statydino ūkio pastatus, stebinančius tvirtumu, konstrukcijų patvarumu ir puošybos elementais. Šalia dvaro yra parkas – vietinės reikšmės gamtos paminklas. Parkas įkurtas XIX a., užima 4 ha teritoriją. Jis įspūdingomis penkiomis terasomis leidžiasi į Gilučio apyežerę. Parke daug alėjų. Įdomiausia vakarinių tujų alėja į laukus link Marijanavo. Čia gausu šiam kraštui nebūdingų medžių (15 rūšių) ir krūmų (17 rūšių), auga senas ąžuolas (kamieno skersmuo apie 1,2 m), netoli jo – akmuo su įduba.

Parkas įkurtas dvarą valdant Mikulskiams. Parkas šiuo metu ryškesnės erdvinės struktūros, neturtingas augalų, bet vertingas dėl kitos priežasties. Tai vienas iš nedaugelio Lietuvos geometrinio išplanavimo terasinių parkų. Išilgai parko einatis pagrindinis takas prasideda nuo šiaurinėje parko dalyje esančio privažiavimo keliuko ir terasų šlaitais nuveda prie apatinėje terasoje esančio Gilučio ežero. Čia iki šių dienų yra išlikusi graži mažalapių liepų alėja. Parke daug senų, galingų vietinių medžių – ąžuolų, uosių, klevų, kalninių guobų. Ypač įspūdingai atrodo viršutinėje terasoje augantis paprastasis ąžuolas, kurio kamieno skersmuo apie 120 cm, o aukštis 26 m. Iš egzotinių medžių ir krūmų, kurių čia auga 19 rūšių ir formų, paminėtini išvaizdūs europiniai maumedžiai, vakarinė tuja ir jos rutuliška forma (Thuja occidentalis ‘Globosa’), didžialapės liepos, pilkosios tuopos, paprastosios ir vengrinės alyvos, sodiniai putinai, darželiniai jazminai, geltonieji žirnmedžiai, baltažiedžiai vikmedžiai… Bene galingiausiai atrodo sena pilkoji tuopa, kurios kamieno skersmuo 120 cm, o aukštis – 28 m. Parko teritorijoje yra išlikęs kluonas, svirnas, klėtis. 1986 m. Kazitiškio parkas paskelbtas vietinės reikšmės gamtos paminklu.

Atsiliepimai

Komentuoti